Kumu

Kumu on Eesti kunstimuuseumi peahoone, kus eksponeeritakse alates 18. sajandist balti-saksa kunstipärandit, jõudes läbi nõukogude okupatsiooni aja tänapäeva. Kumu on kolm püsiekspositsiooni, mis tähendab, et igaüks neist katab pikema ajaperioodi pluss on minimaalselt 5 aastat, võib ka 10 olla. Teised näitused, mida saab külastada on ajutised ja neid on tavaliselt aastas 8-10. 


Kolmanda korruse püsiekspositsiooni nimi on “Identiteedimaastikud “ning katab ära aastad 1700-1945. Eesti on läbi ajaloo olnud piiririik lääne ja idavahel. See näitus algab baltisakslastest, nende mõisades olnud portreemaalidest, kuidas 1802. aasta taasavatud Tartu ülikooli juurde tekib joonistuskool ning kuidas baltisakslased kujutavad siinset maastiku ja eestlasi. Alates Kölerist hakkasid eestlased Peterburis kunstiharidust saama, hiljem ka Saksamaal, mida nemad maalisid ja keda mingil moel kopeerisid. Kuhu tüüris me kunst iseseisvusaastatel ning mis juhtus okupatsiooni ajal?


Neljandal korrusel on kaks püsiekspositsiooni. Esimene on “Konfliktid ja kohandumised” ehk nõukogude aeg 1940-1991. Mida kujutab endast sotsiaalrealism, kes ja kui palju julges kujutada küüdistamist või okupatsiooni koledust? Millised kunstivoolud oli hiljem lubatud, mis olid mitte soovitud, mida tähendab individuaalne ja universaalne? Kas alati on aru saada, et kas on foto või maal? Et paremini mõista või meelde tuletada, mis see nõukaaeg ikka oli, on näitusel ka mustvalgetest fotodest ja videotest koosnev ajakoridor. 


Teine neljanda korruse püsieksositsioon on “Tulevik on tunni aja pärast” ehk 90ndad. Aeg, mil Eesti vabaks sai ning kuntsnikel oli võimalus teha kõike ja katsetada nii foto-, video- ja helikunsti. Tihti võeti enda keha katsejäneseks ja kombati piire. 

 

Vajalik info:

Muuseumi tavatuur kestab 90 tundi. Selle ajaga jõuab läbi käia püsiekspositsioonid kiirsammul. 

Muuseumi piletihinnad leiad siit.

Tuuri saab broneerida siit. 

Puri

Baltisaksa mõisadest pärit portreedest puri

20220201_132236

Amandus Adamsoni skulptuur

Karl Pärsimägi

Karl Pärsimägi

Translate »