kalmistutuur

Kalmistud on kohad, kus kahe maailma vaheline ühendus muutub hägusaks. Hauakividel mainitud inimesed ainult ootavad, et nende lood saaksid uuesti räägitud, võibolla on nende eludest ja valikutest uutel põlvkondadel midagi õppida.  

 

Tuuri algus on 2023 a oktoobris avatud Vana Juudi Kalmistu pargist, mis kuni 1910. a. oli tegev kalmistu, kuid mis nõukogude okupatsiooni ajal lõplikult suleti ja üle asfalteeriti.

 

Edasi suundume Tallinna vanimasse surnuaeda –  Siselinnakalmistule, külastame sealseid  Aleksander Nevski- ja Kaarli kiriku kalmistuid.

Aleksander Nevski kalmistule on maetud olulised inimesed esimese vabariigi ajast nagu Jaan Poska, Nikolai Päts või fiktiivselt Laidoner. Samuti on seal 1944 a märtsipommitamise hukkunute mälestusmärk ning nn nunnade aed. Lähimast minevikust pärit Eesti allmaailma liidri Tarankovi hauamonument on tõeline vaatamisväärsus. Kuid kõigele sellele lisaks on erilisi hauamonumente, mis on vaatamisväärsused omaette.

 

Kaarli surnuaial on maetud nt Eesti esimene luteri kiriku piiskop, esimese vabariigiaegse kuulsa Kultase kohviku omanik või 1924 a detsembri mässu ajal langenud teedeminister Karl Kark.

 

Et enda elu rohkem väärtustada, tasub aeg-ajalt jalutada surnuaedades ringi ning miks mitte giidiga, kes teab surnuaia lugusid. 

 

Vajalik info:

Tuuri pikkus 2 h. 

Tuuri algus: Vana Juudi Kalmistu Park, Magasini 27. 

Tuuri lõpp: Kaarli kiriku surnuaia väravate juures. 

Tuuri saab broneerida siit.  

vana juudi kalmistu park

Vana Juudi Kalmistu Park

Nunnade aed

Nunnade surnuaed

Siselinnakalmistu tuur

Ema koos kahe lapsingliga

Translate »