KGB vangikongid

KGB vangikongid on ehe näide ühe maja saatuse keerdkäikudest. 1912. aastal ehitatud luksuselamu muutus 1917. aastal Patarei merekindluse ohvitseride elamuks. Kui 24. veebruaril 1918. aastal Eesti iseseisvus välja kuulutati, hakkas majas koos käima täidesaatev võim ehk Ajutine valitsus. Sama aasta novembris alanud Vabadussõda hakati just siit juhtima. Esimese Vabariigi ajal oli hoones Sõjaministeerium. 

 

1940. aastatel muutus kõik. Siin hakkas tegutsema KGB kurikuulus ja kardetud eeluurimisvangla. Ei olnud vahet, kas sa olid Eesti poliitik, riigiametnik, haritlane, Vabadussõja veteran, tehase omanik, kooliõpetaja, kirikuõpetaja, talupoeg, vabrikutööline, kui sa juba siia sattusid kriminaalseaduse  § 58 alusel, siis nähti sinus riigireeturit ning piinati, mõisteti seejärel surma või saadeti vangi. Ainult 2 % siia sattunuist lasti tagasi vabadusse.  

 

Keldris taasavatud vangikongid sümboliseerivad kommunistlikku terrorit. Külastajatele on avatud kaks koridori, kuus kongi ja kartser. Teise koridori seintel on eksponeeritud temaatilised ajutised näitused – inimestest ja nende lugudest, kes punaterrori üle elasid.

 

Vajalik info:

Ekskursiooni kestvus 1 h.

Piletihinnad leiad siit.

Tuuri saab broneerida siit.

Võimalus on tellida ühisekskursioon Vabamu + KGB kongid. Tuuri orienteeruv pikkus 2,5 h. 

Ei soovita väikestele lastele, sest nemad võivad näha neid, keda täiskasvanud enam ei näe. Samuti mõtle hoolega, kui Sa natukenegi tundlikum oled, kas ikka tasub kongidesse ekskursioonile tulla.  

KGB vangikongid

Pagari 1, KGB kongid

KGB vangikongid

Maja ajalugu

KGB vangikongid

Kaustades ülekuulamise käitumisjuhised

Translate »