Võidu mäe otsa ehk Qubbet el-Hawa’t avastamas

Egiptusesse giidiga

Tere tulemast Aswani

 

Aswan’i jõudes esimesena toimus passikontroll ehk täpselt rongijaama uste juures. Tundus, et see oli kogu reisi jooksul võimuesindajate üks lemmik tegevustest, mistõttu ei saanud seda lõbu neile ära keelata. Aga palun, siin on mu pass.


Rongijaama ees oli imeilus park, kus minu suureks imestuseks oli prügikaste ning isegi prügi sorteerimine tundus teema olevat. Kui ma hämmingus uurisin, mis siin toimub, siis vastuseks tuli, et turistile peab jääma linnast esmapilgul positiivne mulje, aga kahjuks tõdeti ka, et on lihtsalt aja küsimus, millal kõik käest lastakse. Vähemalt mina nägin pargi ilu ära.

 

Qubbet el-Hawa

 

Tänaseks esimeseks sihtmärgiks oli teisepool Niilust asuvad ülikute hauad ehk Qubbet el-Hawa. Kui egiptlane arvas, et tunniga teeme selle vaatamisväärsuse ära, siis skeptilise eestlasena vaatasin ma hotelli poolt mäge ja ei olnud üldse selle plaani pädevuses kindel. Talupoja loogika väitis, et kõik, mis on kõrgem kui 5 meetrit on tõeline mägi, mille otsa niisama juba möödaminnes ei jaluta ja kui neid viiemeetriseid mägesid tuleb kohe hulgimalt üksteise otsa liita, siis ei tundunud tunniga – teeme ära plaan, kuidagi tõsiselt võetav.


Aga selleks, et teisele poole Niilust saada, tuli era paat võtta. Kuigi pakkumises oli nii purje- kui mootorpaat, siis eestlase loogika väitis, kui tuult ei ole, siis me ei jõuagi teisele poole kaldale. Kui pilet oli käes, oli aeg trepijooks ette võtta. Minu mälu järgi ma vist ikka võitsin selle, aga ega ma eriti kaua ei saanud võitu nautida, sest ei kuskilt ilmus valvurgiid, kelle käes olid need hästi tähtsad võtmed, mis avasid hauakambreid. Otseloomulikult oli iga vähegi ilusama hauakambri ette metalluks keevitatud, mille ees oli muljetavaldav tabalukk. Seal ma esimesi hauamaalinguid nägingi mis nagu ajalooõpikust välja olid astunud. Kõige rohkem pani mind üllatuma transformatsiooni platvorm, kuhu nad reaalselt uskusid, et neil on surnute riigist võimalus tagasi tulla ning selleks peab ju ometi uks valmis olema. Ma ei tea, kas igat surnut ikka igatseks näha, see võiks olla ühine kokkulepe, kes külla tuleb ja kes mitte. Mu egiptlasest sõber rääkis, et tema mäletab, kui ta väiksena seal käis, kullast trooni ja muumiaid, valvurgiid vastas, et need on ammu muuseumis.


Sellistes ajaloolistes kohtades on mitmeid kultuurikihte, oleneb, kes on valitsejad olnud. Nii ma leidsin ka kratsitud näoga Kristuse koos pühakutega ühest lagunenud kirikust, aga kahjuks giid oli juba selleks hetkeks põgenenud me juurest. Ei ole kerge mu giid olla, sest mul ei teki süümekaid, et mõtle kui loll küsimus mul on. Minu loogika järgi lolle küsimusi ei ole olemas ja kui ma ikka teada tahan, siis neid küsimusi tuleb nagu saeveskist laudu. Seal on ka see loogika, et isegi kui valvurgiid kuulub pileti hinna sisse, siis hea tava järgi, antakse talle tippi. Reaalselt kui me oleks talle rohkem andnud või uuesti andnud, oleks mul võimalus teda edasi piinata.


Oled sa kindel, et siit läheb rada?

 

Pea kuklasse ajades oli meil tegelikult veel üks sihtmärk, mäe tipus oli veel üks ehitis. Kui senini oli ikka silte näha, siis selle idee peale kadusid kõik sildid ära, aga ega see ei tähenda, et mägi jäi vallutamata. Kui teed ei ole, siis ma võin selle ise ka teha, kuigi mulle tundus kogu aeg, et mingi kitserada oli reaalselt olemas mu silme ees. Egiptlane selja taga uskus minu rajaleidmis oskustesse nii nulli lähedal, seega aeg-ajalt kostus kuskilt kaugustest hüüdu, oled sa ikka kindel, et siin rada on. Muidugi olen kindel, sa ei näe või? Mis tal muud üle jäi kui nägijaks saada ja mulle järgi ronida. Mägi sai vallutatud ja kui ma blondina arvasin, et ma ei suutnud õiget rada leida, siis ametlikku rada reaalselt ei eksisteerinudki. Kõik olid sellised kitserajad, millest me üles olime tulnud. Tagasi tulles see rada oli kivisem kui minu valitud liivarada, aga sellegipoolest olematu rada ja siis lõppes kõik hauakambrite peal, et näed alla vaadates hauakambreid, poste, aga ei ühtegi rada. Vaata ise, kuidas sa alla saad, aga seekord me vahetasime rollid ja mina küsisin, oled sa ikka kindel, et me seina ääre peal peaksime kõõluma/ukerdama, et siit alla saada?

 


Egiptuse reisi pildid leiad siit.

Kui sul tekkis tunne, et Sa oled huvitatud rätsepreisist, mis on Egiptuse avastamine väikse grupiga, siis võta minuga ühendust.

Egiptusesse giidiga
Egiptusesse giidiga
Egiptusesse giidiga

Qubbet el-Hawa ehk ülikute hauakambrid

Valvur -giid

             Mäe otsas